Tlačové správy Miele
Tlačová správa 16/2014

Od roku 1924 Miele vyvíja a vyrába profesionálne prístroje pre práčovne. Dnes Miele svojim profesionálnym zákazníkom ponúka starostlivo koordinovaný systém práčok, sušičiek a mangľov, ktoré umožňujú jemnú starostlivosť o bielizeň, nenákladnú prevádzku a efektívny pracovný proces. Inovácie 21. Storočia vychádzajú z tradície prvých prístrojov.
Historický prierez vývoja:
1924: V 20. rokoch sa práčky Miele s drevenou vaňou nachádzajú v mnohých domácnostiach. Následne prichádza záujem práčovní, hotelov, nemocníc, sanatórií a veľkých panstiev o nové technológie, potrebujú ale omnoho väčšie prístroje. Riešenie prichádza z výrobného závodu v Gütersloh a pozostáva z uhlím a plynom vyhrievanej bubnovej práčky. Doposiaľ obvyklé drevené kade s lopatkami, ktoré hýbu bielizňou, sú nahradené elektricky poháňaným, naležato položeným kovovým bubnom. Po prvý krát nemusí byť horúca voda naliata do vane, pretože voda sa zohrieva v nádrži, ktorá je súčasťou prístroja. Bubon je vyrobený z medeného plechu a jeho otvory sú vytlačené smerom von tak, aby sa s bielizňou šetrne zaobchádzalo. Prvý model radu „00“ pojme osem kilogramov suchej bielizne. Postupne Miele dopĺňa ponuku o väčšie modely, ktoré môžu byť naplnené 30 kilogramami bielizne a sú vykurované parou.
30. roky 20. storočia: V desaťročí veľkej hospodárskej krízy Miele stavia na bubnové práčky, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy kvality. Majú mužské mená ako Hanno, Helmut alebo Hector a „chvália sa vkusným dizajnom a ťažkým medeným prevedením so smaltovanou základňou“. Pokyny na pranie poskytujú zákazníkom detailné informácie o manipulácii s prístrojom – od triedenia cez namáčanie až po správnu dobu prania a teplotu.
Koniec 40. rokov 20. storočia: Miele predstavuje pružnú membránu pre bubnové práčky. Od teraz je možné prať rôzne druhy bielizne súčasne a šetrne: taktiež závesy, záclony, obrusy a ďalšie jemné tkaniny.
1950: Miele prináša na trh prvé mangle na použitie v komerčných práčovniach, v roku 1958 nasledujú prvé profesionálne automatické sušičky. Sušičky určené pre práčovne v činžiakoch majú dokonca aj mincovník. Už tieto prístroje ponúkajú „ochranu pletenín“ a na konci sušenia sa sami vypnú. Vďaka tejto rozsiahlej ponuke Miele prenikne aj na lode. Firma vyrába práčky a sušičky v súlade s požiadavkami medzinárodných spoločností, ako je British Lloyd alebo American Bureau of Shipping. Rovnako tanker Esso „Dusseldorf“ má na svojej palube práčovňu zariadenú prístrojmi Miele.
1963: Zákazníci chcú jednoduché ovládanie – a Miele ponúka takzvaný jednotlačidlový automatický systém, s ktorým je možné rýchlo vybrať program pre požadovaný typ bielizne stlačením tlačidla. Alternatívu pre takzvanú problémovú bielizeň v nemocniciach, v detských nemocniciach, zariadeniach pre seniorov a opatrovateľských ústavoch je ovládanie prístroja pomocou programovej karty. Tá sa stará nielen o vhodnú teplotu, ale ovláda tiež chemotermické dezinfekcie. Novinkou je taktiež práčka so žmýkaním na 66 kg suchej bielizne.
1977: S „Malými obrami“ Miele prvý krát ponúka vysokorýchlostne práčky a sušičky na päť až šesť kilogramov náplne. Nie sú väčšie než prístroje pre domácnosť, ale sú omnoho rýchlejšie a odolnejšie – a sú tak ideálne ako pre penzióny, tak pre malé hotely, kaderníctva alebo pekárne. Bubny a pracia vaňa sú teraz vyrobené z nerezovej ocele.
1986: Miele preberá spoločnosť Cordes v Oelde, výrobcu profesionálnych mangľov. Na mieste vyrastá siedmy výrobný závod Miele. Výroba mangľov sa neskôr presťahuje do továrne v Lehrte, čo je výrobné miesto pre vybavenie komerčných práčovní. V roku 1989 prináša Miele na trh práčku s čistou a nečistou stranou, ktorá umožňuje špeciálnu dezinfekciu bielizne podľa prísnych pokynov a nariadení na prevenciu nákaz, a preto je optimálna na využitie v nemocniciach a opatrovateľských zariadeniach. Jednotlivé strany pre vkladanie a vyberanie bielizne sú usporiadané v uhle 90 stupňov. V 80. rokoch Miele mimo iné vyvíja tiež špeciálne programy, ktoré sa úspešne používajú dodnes: od programov pre mopy a podlahové textílie používané pri upratovaní budov až po pranie pružinových lôžkovín a oblečenia z peria a páperia.
1990: Sušičky Miele sú k dispozícii prvý krát s novou technológiou obehu vzduchu „Air-recycling“, ktorá privádza späť zhruba 60 percent odpadového vzduchu a využíva ho opäť na sušenie, čo šetrí asi 15 percent energie a pracuje taktiež 15 percent rýchlejšie. Tento princíp, ktorý Miele neustále vyvíja, sa využíva aj dnes.
1991: Zariadenie pre práčovne Miele sú teraz ponúkané pod značkou „Miele Professional“ a uvádzajú súčasne dva nové míľniky. Prvým z nich je mokré čistenie metódou „WetCare“, ktoré firma vyvinula spoločne s wiesbadenským špecialistom na textilnú chémiu, spoločnosťou Kreussler. Od tejto chvíle je možné jednoducho prať aj také textílie, ktoré sú označené symbolom „neprať“. To je možné najmä vďaka nízkym teplotám a veľmi jemnému rytmu otáčania bubna. Druhým míľnikom je ovládanie práčok „Multitronic“. Táto technológia vychádza z výroby počítačov a umožňuje individuálne pracie programy, v ktorých je možné ľubovoľne kombinovať napríklad teplotu, dobu prania, jeho mechaniku a pracie prostriedky tak, aby vyhovovali všetkým požiadavkám. Prvý krát je možné tiež zobraziť zostávajúcu dobu trvania programu od prvého cyklu plákania.
Od 1995: Z ovládania „Multitronic“ sa stáva „Profitronic“ s desiatimi pevnými programami a 89 voľnými miestami na uloženie používateľsky nastavených predvolieb. Tak je možné vytvoriť tiež programy pre veľmi špecifické požiadavky, napríklad od roku 1997 pre praní ochranných protipožiarnych odevov.
2004: Najnovšie ovládanie s názvom „Profitronic M“ ponúka 199 pamäťových miest a je súčasťou novej generácie práčok „Innovation M“ pre desať až dvadsať kilogramov náplne. Tieto prístroje sa vizuálne značne líšia od svojich predchodcov: prvý krát sú všetky pracie a sušiace programy zobrazené na grafickom displeji. V prípade potreby môžu používatelia sami zmeniť jednotlivé parametre. Napríklad je možné šetriť energiu, keď sa nastaví polovičné naplnenie.
2009/2010: „Octoplus“ – tak sa nazývajú nové kompaktné práčky a sušičky Miele Professional na osem kilogramov náplne. Používateľovi ponúkajú rôzne typy ovládania – od jednoduchého až po sofistikované – a programové balíčky pre rôzne cieľové skupiny, ako sú remeselníci, pohostinstvá alebo opatrovateľské zariadenia pre seniorov. Profesionálne sušičku je od roku 2010 možné vyhrievať tepelným čerpadlom s nízkymi nákladmi. A s generáciou „Slim Line“ Miele zohľadňuje potrebu obzvlášť úzkej sušičky.
2012/13: S horúcou vodou prichádza ďalší alternatívny spôsob vykurovania profesionálnych sušičiek, ktorý umožňuje značné úspory. Nové profesionálne mangle Miele Professional taktiež nastavujú nové hranice: zvládnu vyžehliť viac ako 200 kilogramov bielizne za hodinu, to znamená podstatne viac než tonu za deň. V roku 2013 nasleduje uvedenie práčok novej generácie, ktorá napustí mopy a upratovacie textílie čistiacimi a dezinfekčnými prostriedkami, a tie sú tak pripravené na priame použitie.
2014: Miele Professional slávi so svojimi zákazníkmi 90 rokov profesionálnej starostlivosti o bielizeň – napríklad s rôznymi špeciálnymi modelmi, ktoré sa dostávajú na trh v priebehu roku.
Jubilejné modely „Edície 90“
1. mája prichádzajú na trh jubilejné modely pod názvom „Edícia 90“. Práčka a tri k nim odpovedajúce modely sušičiek sú k dispozícii v obmedzenom množstve.
Akciové modely pochádzajú z osvedčeného radu „Malí obri“ a v sete sú veľmi finančné výhodné. Prístroje tohto radu s náplňou 6,5 kg optimálne spĺňajú všetky požiadavky nad rámec starostlivosti o bielizeň v domácnosti. Potrebujú menej než jeden meter štvorcový podlahovej plochy a vďaka krátkym časom prania a sušenia zvládnu viac ton bielizne ročne. S nastaviteľnou časovou predvoľbou až 24 hodín sú tieto prístroje obzvlášť vhodné pre flexibilné použitie v každodennom živote.
Vďaka krátkym programovým časom a účinnému procesu prania je práčka z „Edície 90“ rýchla a hospodárna zároveň. Napríklad program pre farebnú bielizeň na 60°C trvá len 49 minút. Počítadlo objemu navyše presne kontroluje prívod vody a tým šetrí jej spotrebu.
Tri sušičky spĺňajú rôzne požiadavky zákazníkov: sušička s tepelným čerpadlom umožňuje úsporu energie o 60 percent a napríklad v programe Biela/farebná bielizeň – sušenie na uloženie do skrine pri zvyškovej vlhkosti 50 percent spotrebuje len 1,55 kWh energie. To znižuje prevádzkové náklady. Odťahové a kondenzačné sušičky zasa bodujú svojimi krátkymi programovými časmi. Všetky akciové modely môžu byť individuálne doplnené podľa potreby, napríklad o mincovníky na využitie v samoobslužných práčovniach alebo v nájomných domoch. Ďalšie možnosti, ako sa individuálne prispôsobiť požiadavkám zákazníkov, je automatické dávkovanie pracieho prostriedku alebo pripojenie na zariadenie optimalizujúce spotrebu elektrickej energie.
Stiahnuť ako PDF